Ալեն Սիմոնյանն ընդունել է Բելգիա-Հայաստան բարեկամական խմբի ղեկավար Մարկ Դեմեսմեկերի գլխավորած պատվիրակությանը
Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի նախագահ Ալեն Սիմոնյանը սեպտեմբերի 22-ին ընդունել է Բելգիա-Հայաստան բարեկամական խմբի ղեկավար Մարկ Դեմեսմեկերի գլխավորած պատվիրակությանը:
ՀՀ ԱԺ նախագահը խնդրել է պատվիրակության ղեկավարին ջերմ ողջույններ փոխանցել Բելգիայի Ներկայացուցիչների պալատի նախագահ Էլիան Տիլյոյին եւ Սենատի նախագահ Ստեֆանի Դ'Օզին: Նա ընդգծել է, որ մեր երկիրը կարեւորում է Բելգիայի հետ բարձր մակարդակի շփումները: Այս համատեքստում առանցքային է համարվել բարեկամական խմբերի ձեւաչափերով համագործակցությունը: ՀՀ ԱԺ նախագահը համագործակցության լավագույն օրինակ է համարել Դեմեսմեկերի կողմից այս տարվա հուլիսի 2-6-ը Բիրմինգհեմում տեղի ունեցած ԵԱՀԿ խորհրդարանական վեհաժողովի տարեկան նստաշրջանին հայկական կողմի ներկայացրած բանաձեւի նախագծում առաջարկած լրացումներին միանալը:
Հանդիպմանը քննարկվել են Հայաստանի անվտանգությանը եւ Արցախի հայ բնակչության իրավունքների երաշխավորմանն առնչվող հարցեր: «Մենք ակնկալում ենք, որ մեր բելգիացի գործընկերները կշարունակեն ջանքեր գործադրել հայ ռազմագերիներին օր առաջ վերադարձնելու, Արցախի՝ ադրբեջանական վերահսկողության տակ հայտնված տարածքներում հայկական պատմամշակութային եւ կրոնական ժառանգության համակարգված ոչնչացման կանխման ուղղությամբ»,- նշել է Ալեն Սիմոնյանը: Նա վստահություն է հայտնել, որ ինչպես 2020 թ. պատերազմի դեպքում, այնպես էլ հիմա, բելգիացի գործընկերները ձայն կբարձրացնեն՝ դատապարտելու Հայաստանի դեմ Ադրբեջանի ռազմաքաղաքական ղեկավարության սանձազերծած ագրեսիան:

А.Симонян принял делегацию во главе с руководителем группы дружбы Бельгия-Армения Марком Демесмекером
22 сентября Председатель НС А.Симонян принял делегацию во главе с руководителем группы дружбы Бельгия-Армения Марком Демесмекером.
Спикер НС попросил главу делегации передать теплые приветствия Председателю Палаты представителей Бельгии Элиану Тийо и Председателю Сената Стефани Д'Оз. Он подчеркнул, что РА придает большое значение контактам на высоком уровне с Бельгией. В этом контексте сотрудничество в формате групп дружбы признано ключевым. Успешным примером сотрудничества А.Симонян назвал присоединение Демесмекера к проекту дополнений в резолюции, представленный армянской стороной на проходившей в Бирмингеме 2-6 июля с.г. ежегодной сессии ПА ОБСЕ.
На встрече обсуждались вопросы безопасности Армении и обеспечения прав армянского населения Арцаха. “Рассчитываем, что наши бельгийские партнеры и впредь будут прилагать усилия для скорейшего возвращения армянских военнопленных, против планомерного уничтожения армянского историко-культурного и религиозного наследия на подконтрольных Азербайджану территориях в Арцахе”, - подчеркнул А.Симонян. Он выразил уверенность, что как при войне 2020 г., так и сейчас бельгийские партнеры осудят агрессию, развязанную азербайджанским военно-политическим руководством против Армении.